Object

Title: [Dekret komisarzy królewskich, Aleksandra Sapiehy bp. wileńskiego, Krzysztofa Paca kanclerza wlk. lit., Mikołaja Słupskiego bp. gracjanopolskiego, Cypriana Pawła Brzostowskiego referendarza i pisarza W. Ks. Litewskiego i Kazimierza Puchalskiego pisarza dekretowego W. Ks. Litewskiego w sprawie rozgraniczenia gruntów podległych unickiemu metropolicie kijowskiemu od gruntów podległych magistratowi miasta Wilna]

Release date/Uprising:

Radoszyce 24 II 1649 ; 25 marca 1671

Description:

Dekret komisarzy królewskich w sprawie rozgraniczenia gruntów podległych unickiemu metropolicie kijowskiemu Gabrielowi Kolendzie od gruntów podległych magistratowi miasta Wilna. Komisarze działali na podstawie wyroku sądu relacyjnego z dnia 19 maja 1670 r., który przyznawał metropolicie jurysdykcję nad mieszkańcami budynków pobudowanych na terenach dawnych cerkwi i cmentarzy prawosławnych i unickich. Mieszkańcy innych terenów należących do majątków cerkiewnych mieli podlegać jurysdykcji magistratu, płacąc metropolicie jedynie czynsz. W czasie rozgraniczenia metropolię reprezentował Jan Lisieński, zaś magistrat Arnulf Zaleski i Wawrzyniec Minkiewicz. W postępowaniu uczestniczył woźny generalny zadworny Adam Soroka. W tekście dokumentu odwołania do wielu dokumentów i aktów prawnych, m. in. do dekretu o rozgraniczeniu z 1619 r.. Przytoczone zostały w całości pisma kierowane do komisarzy przez zainteresowane osoby prywatne oraz zbory protestanckie. Dekret zawiera wiele informacji na temat topografii i historii miasta Wilna.

Format:

application/pdf

Identifier:

oai:repcyfr.pl:12306

Language:

polski, łacina

:

Domena publiczna

Archive:

Sankt Petersburski Instytut Historii Rosyjskiej Akademii Nauk, Sankt Petersburg

Group name:

Zespół nr 52, kolekcja Pawła Dobrochotowa, opis 1

Sygnature:

273

Comments:

Umieszczanie w internecie poloników z kolekcji nr 52 (Pawła Dobrochotowa) z Instytutu Historii Rosyjskiej Akademii Nauk w S. Petersburgu – zadanie finansowane w ramach umowy 610/P-DUN/2017 ze środków Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego przeznaczonych na działalność upowszechniającą naukę. Jednostka posiada potrójną paginację: k. 1-44, k. 581-624, s. 39-126. Pod dekretem podpisy komisarzy, przyłożone trzy pieczęcie. Niżej umieszczono informację, że dekret został przedstawiony w dniu 19 czerwca 1716 r. w sądzie grodzkim nowogródzkim przez Kazimierza Aksamitowskiego adminstratora dóbr metropolitarnych Ruty; podpis podstarościego.

Object collections:

Last modified:

Feb 16, 2019

In our library since:

Feb 16, 2019

Number of object content hits and downloads:

18

Number of object content views and downloads in PDF format

18

All available object's versions:

https://repcyfr.pl/publication/12484

Show description in RDF format:

RDF

Show description in OAI-PMH format:

OAI-PMH

×

Citation

Citation style:

This page uses 'cookies'. More information