Tytuł:

„Mowa J O Xięcia Jmści Sołtyka Biskupa Krakowskiego na Sessy Prowincionalney dnia 13 8bris 1767mo miana przed poufałemi nie w izbie ze wraz wzięty”

Temat i słowa kluczowe:

Kolekcja Pawła Dobrochotowa

Opis:

Biskup Sołtyk twierdzi, że należy się zastanowić nad każdym punktem przeczytanego projektu. Wojsko auxiliarne, przysłane na pomoc z innego państwa w wyniku sojuszy, zawsze podlegało komendzie narodu, któremu miało pomagać. Tymczasem nie ma podstaw do uznania za wojsko auxiliarne żołnierzy rosyjskich, ponieważ wojny nie ma i nikt o nich nie prosił. Jeśli obywatele Rzeczypospolitej nie są w stanie samodzielnie rozwiązywać wewnętrznych spraw, a wzywają obce wojska jest to hańba. Pobyt obcych wojsk pokaże niemoc, stworzy problem długości i konsekwencji ich pobytu oraz praw. Obce posiłki godzą w wolność, prawowierność i wiarę katolicką w Rzeczypospolitej. Biskup stawia pytanie kto opłaci wojska posiłkowe, skoro na poprzednich sejmach szlachta nie zgodziła się zwiększyć wydatków na wzmocnienie krajowego. Obecność obcego wojska w Rzeczypospolitej i traktat z Moskwą mogą źle przyjąć inni jej sojusznicy. Przeciwny jest także gwarancjom Katarzyny II dla Rzeczypospolitej oraz szerokim kompetencjom komisji mającej negocjować z Rosjanami, która może zaszkodzić nawet granicom państwa. Dyskutowany projekt, zdaniem Sołtyka, może uczynić z Rzeczypospolitej prowincję imperium carów.

Data wydania/powstania:

13 .X. 1767 r.

Typ zasobu:

rękopis

Format:

application/pdf

Język:

polski, łaciński

Archiwum:

Sankt Petersburski Instytut Historii Rosyjskiej Akademii Nauk, Sankt Petersburg

Nazwa zespołu:

Zespół nr 52, kolekcja Pawła Dobrochotowa, opis 1

Sygnatura:

71

Uwagi:

Umieszczanie w internecie poloników z kolekcji nr 52 (Pawła Dobrochotowa) z Instytutu Historii Rosyjskiej Akademii Nauk w S. Petersburgu – zadanie finansowane w ramach umowy 610/P-DUN/2017 ze środków Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego przeznaczonych na działalność upowszechniającą naukę

×

Cytowanie

Styl cytowania: